Přímo před nosem

Před nosemSvět kolem nás je takový, jaký je a nikdy tomu nebude jinak. Tento svět vnímáme díky našim myšlenkám. Vše, co je kolem nás, jsme takto schopni uvidět, ucítit a prožít. Vždy je to přes naše myšlenky. My lidé to víme, ale často na to zapomínáme.
A jak to víme?

Stalo se Vám někdy, že Vám bylo ouvej a někdo Vám řekl:
– Musíš na chvíli vypnout, nebo se z toho zblázníš.
– Běž si zasportovat, přijdeš na jiné myšlenky.
– Neboj, za chvíli na to zapomeneš.

Tyto věty známe všichni, nicméně málo z nás v nich možná vidí jednu velkou pravdu, kterou máme stále před nosem, vlastně jí víme, ale je pro nás až moc jednoduchá.

Víc než realita kolem nás – nás většinou trápí naše myšlenky.

Pokud se nám něco přihodí, snažíme se přicházet na jiné myšlenky, aby nám bylo lépe. Víme, že to takto funguje, ale nijak zvlášť si neuvědomujeme, jakou MOC nám toto pochopení přináší.

Pokud jsme ve stresu, snažíme se vypnout, snažíme se tolik nemyslet. Zde opět víme, co je příčinou stresu a chceme vypnout, protože je toho na nás moc.

My lidé to celou dobu víme, ale stále se s tím snažíme nějak pracovat, měnit to, učit se metodám ke změnám myšlenek a jejich zkrášlení apod. Myšlenky ale ovládat nelze.

Přitom celou tu jednodušší pravdu máme stále před nosem.
Pokud si dovolíme „přijít na jiné myšlenky“, jednoduše se přestáváme věnovat těm, které nás trápí. V tu chvíli se nám uleví.

Vlastně se těm myšlenkám jen přestaneme věnovat a tím dovolíme jiným myšlenkám, aby vznikly.

Zkuste to někdy, až Vám bude něco nepříjemně vrtat hlavou. Prostě si uvědomte, že je to jen myšlenka a přestaňte se jí věnovat. Nic s ní nedělejte, pouze jí nechte odejít.

Je to tak snadné, že o dost složitější je překonat u lidí strach z jednoduchosti. Samotné pochopení vlivu myšlenek na naše pocity je mnohem jednodušší.

Zkuste někdy jen prostě pozorovat, jak Váš systém myšlenek funguje.
Nemusíte nic dělat, prostě to jen pozorujte, možná uvidíte pravdu, kterou máte stále před sebou a dokonce velmi blízko.

Mějte fajn den

Komentáře