K čemu je (ne)dobré sebevědomí?

sebevedomiJediný problém s nízkým sebevědomím je, že nic takového jako je nízké sebevědomí, neexistuje.

V životě jsem se často setkával s tím, že bychom si o sobě neměli myslet špatné věci, že je potřeba mít sebevědomí. Prošel jsem si kurzy, které byly orientované na změnu toho, co si o sobě myslíme, jak sami sebe vnímáme, abychom se cítili líp a lépe fungovali. Je to práce. Pro někoho může být na celý život. Tahle práce je ale zcela zbytečná…

Snaha měnit myšlenky o sobě z negativních na pozitivní je celkem náročná. Nelze ji uhlídat po celý den. Když se o tohle snažíme, znamená to, že jsme obětí obrazu, který si o sobě myšlením vytváříme. Není lepší poznat to, co doopravdy jsme, než se snažit o sobě malovat obrazy, které stejně nejsou pravdivé?
Ať si o sobě malujeme ty pěkné, nebo ošklivé představy, v obou případech si lžeme. V jednom případě je nám to příjemnější, ve druhém méně. Pořád je to ale jen obraz toho, co si o sobě myslíme a nemá to s námi prakticky NIC společného. My si jen myslíme, věříme tomu a prožíváme to.

Jsme schopni myslet si o sobě naprosto cokoli a prožívat to jako realitu.

Určitě to znáte. Jednu minutu se můžete cítit naprosto úžasně – říkat si, že máte sebevědomí a nic Vás nemůže zastavit.  Najednou se něco zvrtne a ten dobrý pocit je pryč. Možná nejdou věci  podle plánu, možná ani nevíte, co se stalo…  začnete se cítit pod psa. Sebevědomí je pryč.

Co mají tyhle pocity o sobě společného s tím, kdo jsme? NIC! Ve skutečnosti jsou všechny tyhle pocity neutrální a zcela neosobní signál, který ukazuje na změnu v našem myšlení.

My si však všechny myšlenky o sobě bereme osobně. Věříme jim. Myslíme si, že to  se mnou přece má něco společného, že to přece něco znamená. To že si o sobě něco myslím, že se teď cítím blbě přece znamená, že  „mám nízké sebevědomí“ a tím pádem na sobě musím ještě opravdu hodně zapracovat…

Jaký je rozdíl mezi člověkem s nízkým a s vysokým sebevědomím? Ten s tím vysokým si své nízké sebevědomí nebere osobně. (Nebere vážně myšlenky o sobě.)

Dobrá zpráva je, že tohle všechno je jen nedorozumění. Transformativní koučink je o pochopení, jak doopravdy fungujeme. Toto pochopení vyjasňuje všechna tato nedorozumění a tím zvyšuje kvalitu našeho života ve všech jeho směrech.

Komentáře